Bilgisayar Eğitim Merkezi
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Uzaktan Eğitim Ön Kayıt
 
Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi’ne 1181 kiş  - 09.12.2013
 

 Hergün biraz daha gelişen Yazılım ile ilgili bilgi almak ve bu alanda sizde profesyonel eğitimler alıp kendinizi geliştirmek istiyorsanız yazilimkursu.com adresine tıklayın.

 Geçtiğimiz hafta başında sizlerle Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi adı altında bir anket paylaşmıştık. 2 Aralık Pazartesi günü yazının yayına girdiği dakikadan, 6 Aralık Cuma saat 15.00′a kadar yayında kalan ankete 1181 kişi katıldı.

Türkiye’de bulunan yazılım profesyonellerinin demografik bilgileriyle kullandıkları araçları, teknolojileri, dilleri ve framework’leri öğrendiğimiz ankette ayrıca yazılım geliştirilen ekiplerin genel yapısıyla alakalı da önemli sonuçlar elde ettik.

Sözü daha fazla uzatmadan anketin sonuçlarını paylaşmaya başlıyoruz. İlk olarak demografik bilgiler.

Türkiye’de yazılım geliştirenler ortalama 26 yaşında ve yarısı üniversite mezunu

Ankete katılan kişilerin yüzde 9′u lise mezunu, yüzde 25′i üniversite öğrencisiyüzde 49′u üniversite mezunu ve yüzde 16′sı da yüksek lisans ya da doktora öğrencisi/mezunu. Bu rakamların ardından yazılım profesyonellerinin çok önemli bir kısmının oldukça genç olduğunu ve sektörü ileride ciddi bir yenilenmenin beklediğini de ekleyebiliriz.
Yazılım profesyonellerinin yüzde 25′i çalıştıkları şirketi girişimyüzde 29′u kurumsalyüzde 7′si ajans, yüzde 17′si orta ölçekli yazılım şirketi, yüzde 6′sı büyük ölçekli yazılım şirketi olarak tanımlıyor. Freelance olarak çalışanların oranı yüzde 11 seviyesindeyken öğrenci kesim ise yüzde 6′lık bir yer kaplıyor. Diğer yandan yazılım profesyonellerinin yalnızca yüzde 4′ü kadın. Ankete katılanların yaş dağılımına bakacak olursak en kalabalık ilk 7 yaş, 30 ile 40 arasında. Sektör çalışanlarının ortalama yaşı ise 26.6.

En çok kullanılan IDE Visual Studio, text editörü Notepad++. En çok tercih edilen hosting şirketi ise Amazon

Ve gelelim en zevkli yere: yazılım geliştiricilerin kullandıkları işletim sistemi, araç, yazılım dilleri ve framework’lere! :)

Yazılım profesyonellerinin yüzde 25′i (419 kişi) iOS, yüzde 25′i Linux (421) ve yüzde 50′si de (836) Windows kullanıyor. En çok tercih edilen proje yönetimi ya da issue tracking uygulaması ise yüzde 32 ile Jira. Jira’yı yüzde 13 ile Bugzilla ve Trello, yüzde 12 ile Basecamp, yüzde 4 ileMantis ve yüzde 2 ile Pivotal Tracker takip ediyor. Bu seçenekler dışında yanıt verenlerin oranı da yüzde 23.
Türkiye’de yazılım geliştiriciler arasında en çok kullanılan IDE yüzde 25 ile Microsoft Visual Studio. Visual Studio’nun ardından yüzde 23 ile Eclipse, yüzde 13 ile Netbeans, yüzde 11 ile Xcode, yüzde 10 ile Dreamweaver ve yüzde 8 ile JetBrains PhpStorm takip ediyor. Aptana Studio yüzde 3 ile son sırada yer alırken bu seçeneklerden başka bir IDE’yi kullananların oranı ise yüzde 8.
Metin editörü tarafında ise Notepad++ yüzde 46 ile lider durumda. Sublime Text yüzde 27 ile ikinci, Vim yüzde 11 ile üçüncü, TextMate yüzde 4 ile dördöncü. Bu isimlerin ardından Coda veEmacs geliyor. Diğer seçeneğini işaretleyenlerin oranı ise yine yüzde 8. IDE ve metin editörü sonuçlarına bakacak olursak ücretsiz sunulan araçların öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Yazılım profesyonellerinin en çok tercih ettiği hosting ya da PaaS şirketi yüzde 19 ile Amazon. Amazon’un ardından DigitalOcean yüzde 11, Linode yüzde 4 ve Rackspace ise yüzde 3 seviyesinde kalmış, dünyanın en başarılı PaaS şirketi olan Heroku ise yüzde 6. Türkiye’de hizmet veren şirketlerden SadeceHosting yüzde 13, İsim Tescil yüzde 11 ve Doruk.Net ise yüzde 3 rakamlarına ulaşmış. Diğer seçeneklerini işaretleyenler ise yüzde 26.
 

Programlama ve scripting dilleri tarafında PHP, .Net Framework ve jQuery zirvede

Türkiye’de yazılım profesyonellerinin en çok kullandığı programlama dili ise yüzde 30 ile PHP. PHP’nin ardından yüzde 22 ile Java, yüzde 14 ise C#, yüzde 11 ile Python ve yüzde 5 ile Rubygeliyor. Bu isimlerin dışında bir programlama dilini tercih edenlerin oranı ise yüzde 19.
 

Versiyon kontrol sistemi için en çok Git kullanılıyor. Mobil tarafta ise ilgi sıralaması şu şekilde: Android, iOS ve Windows Phone

Versiyon kontrol sistemlerine gelecek olursak, yazılım profesyonellerinin yüzde 39′u ücretsiz ve açık kaynak olan Git‘i tercih ediyor. Subversion yüzde 21, SourceSafe yüzde 5 ve Mercurial ise yüzde 2 civarında seyrediyor. GitHub’ın Git altyapısı ile şirketlere sunduğu GitHub Enterprise ise yüzde 24′lük bir oranla ülkemizde tercih ediliyormuş.
 

Türkiye’de yazılım ekipleri ya da projelerinde yüzde 73 oranla test mühendisi yer almıyor!

Yazılım geliştirmenin en önemli alt başlıklarından biri de yazılım testi. Ancak sonuçlara göre Türkiye’de yazılım ekipleri ya da projelerinde yüzde 73 oranla test mühendisi yer almıyor. Diğer yandan TDT (Test Driven Developlent) yapılma oranı ise yüzde 43. Bu arada kısaca TDT, yazılımcının çalışacak kodu yazmadan önce o kodun testini yazması anlamına geliyor. Yani bu iki sonucun birbirini tamamladığını, ekiplerde test mühendisi yer almasa da yüzde 43′lük bir oranla kodların TDT olarak yazıldığını -her ne kadar TDT daha az hatalı kod yazılmasına sebep olsa da- söyleyemeyiz.

ETİKETLER;

Yazılım Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu Ankara , Yazılım Uzmanlığı Ankara , Yazılım Kursu Ankara

 
 

NET Yazılım Uzmanlığı Kursu
JAVA Kursu | JAVA Kursu Ankara
İleri C# Kursu (C Sharp) | C# Kursu Ankara
Android Kursu | Android Kursu Ankara
Web Tasarım ve Programlama
Python Kursu Ankara