Bilgisayar Eğitim Merkezi
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Uzaktan Eğitim Ön Kayıt
 
Türkiye'yi 'beyin gücü' büyütecek  - 04.12.2013
 

 Hergün biraz daha gelişen Yazılım ile ilgili bilgi almak ve bu alanda sizde profesyonel eğitimler alıp kendinizi geliştirmek istiyorsanız yazilimkursu.com adresine tıklayın.


Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, bilişim toplumu, bilişim sektörü ve bilişim ekonomisi ile bilgi toplumu ve bilgi ekonomisi arasında dağlar kadar fark olduğunu belirterek, “Bilgi toplumu dediğimiz, bir ülkenin büyümesini sanayi yatırımlarıyla değil beyin gücüyle yapması demek. Tabii ki buraya giden yolda bilişim sektörünün gelişmesi genişbant bağlantılarının olması, internete erişimin artması çok önemli ama tüm bunlar bir gereç. ‘Her okulu akıllı tahtayla donatalım, her eve geniş bant götürelim’ demekle bilgi toplumu olunmaz. Bunlar sadece gereç” dedi. 

TÜSİAD ve Bilişim Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği ‘Yenilikçi Türkiye İçin Bilişim Konferansı’nda konuşan Doğan Boyner, “Bilgi toplumu olduğumuzu Ar-Ge’ye ayırdığımız bütçeyle, yarattığımız teknolojiyle, dünyadaki teknolojiyi ne kadar doğru uyguladığımızla ve üretilen teknolojiyi iş modellerine çevirip bireylere sağlayabildiğimiz faydayla ölçebiliriz. Ar-Ge için tek rakam vermek istiyorum. Finlandiya, gayri safi milli hasılanın yüzde 4’ünü her yıl Ar-Ge’ye harcıyor. Çin, yüzde 2’sini harcıyor. Japonya yüzde 3.5’ini harcıyor. Almanya yüzde 3’ünü, ABD yüzde 3’ünü harcıyor. Biz ise sadece yüzde 0.8’ini harcıyoruz. Bu tek bir rakam. Bilgi toplumu olmanın ölçülerinden bir tanesi” diye konuştu. 
Ar-Ge’ye harcanan bütçe, üniverisite sayıları, üniversitelerin kalitesinin önemli güçler olduğunu ancak bunun altında bazı kriterler yattığını söyleyen Doğan Boyner, şöyle devam etti: “Biraz bu kriterlerden bahsetmek istiyorum. Düşünce özgürlüğünün küçük yaşlarda aşılandığı, yaratıcılığın teşvik edildiği, farkındalıkların benimsendiği, şeffaflık ve adaletten ödün verilmeyen bir sistem bilgi toplumunu doğurabilir. Bunları konuşuyoruz, ancak Türkiye’de küçük yaştan farklı olmayı ne kadar teşvik edebiliyoruz. Okullarımızda düşünmeyi ne kadar teşvik ediyoruz. Bunları sorgulamalıyız. Başka türlü bilgi toplumu olmamızın imkânı yok. Bilişim sektörü 100 milyar dolar da olsa eğer düşünce özgürlüğü damarlarımıza işlememişse farkındalığı teşvik etmiyorsak biz bilgi toplumu olamayız. Böyle bir ekosistem kurabilirsek girişimcilik yeşerir, yeni teknolojilerden yeni iş modelleri doğar, açık topluluk bilgi toplumunun bu ortak değerlerini benimseyip sistemin vazgeçilmez bir parçası olursa 10 bin dolarlık seviyeyi bir üst seviyeye taşıyabiliriz.” 

Üç bacaklı çözüm 

Hükümetin, 2023 hedeflerinde inovasyon ve girişimciliğin çok önemli bir yer aldığını kaydeden Doğan Boyner, “Melek yatırımcıya sağlanan vergi avantajı, teknolojiye yatırım yapan fonlara gelen vergi muafiyeti çok önemli olacak. Çünkü bu işi üç bacaklı görüyorum. Birinci bacakta eğitim sisteminden gelen bizim toplum olarak benimsediğimiz değerler. O değerlerin etrafında yarattığımız ekosistem. İkinci bacağı regülasyonlar. Üçüncü bacağı da kaynak. Zaten genel olarak bir ve iki olduğu zaman kaynak da o ülkeye akıyor. Regülasyonları yapmak da kolay bir iş. Burada somut adımların atıldığını görüyoruz. Tabii birinci adım olan değerleri ve ekosistemi yaratmak için toplum olarak daha çok çalışmamız gerekiyor. Sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve hükümetimizin güçlü bir irade koyup 2023 hedeflerinde bu değerleri pekiştirmek için ne adımlar atacağımızı somutlaştırması gerekiyor” dedi. 

Teknoloji devrimini erken gördük

Hanzade Doğan Boyner, Doğan Grubu olarak teknoloji devrimini biraz erken gördüklerini söyledi. Boyner, “Çok erken internet yatırımlarına başladık. İlk 2000’li yılların başında bilişim sektörüne de girdik ama çok canımız yandı. Bilişim sektöründe de liberasyonlar istediğimiz kadar olmadı. Ancak işin üst tarafında, içerik tarafında, yazılım tarafında Türkiye’ye birçok ilkler getirdik. Getirmeye devam ediyoruz. Türkiye’yi e-ticaretle buluşturan ilk grubuz. Türkiye’de ilk eğitim, ilk emlak portalını kurduk. Şu anda internet işimiz toplam ciromuzun yüzde 40’ı gibi rakamlara geldi. Dünyada da çok az medya kuruluşu bu tip rakamları görebildi. Dolayısıyla teknoloji dönüşümünün fırsata dönüşebileceği bilincini yaşamış bir kişiyim. Bu yüzden ülkemiz için de bunun büyük bir fırsat olduğunu görüyorum. Bu konuda çok heyecanlıyım. Yapılacak her türlü çalışmaya elimizden gelen desteği vermeye de hazırız” diye konuştu.

ETİKETLER;

Yazılım Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu Ankara , Yazılım Uzmanlığı Ankara , Yazılım Kursu Ankara

 

 
 

NET Yazılım Uzmanlığı Kursu
JAVA Kursu | JAVA Kursu Ankara
İleri C# Kursu (C Sharp) | C# Kursu Ankara
Android Kursu | Android Kursu Ankara
Web Tasarım ve Programlama
Python Kursu Ankara