Bilgisayar Eğitim Merkezi
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Uzaktan Eğitim Ön Kayıt
 
"Çakma" yazılım tehdit ediyor  - 19.02.2014
 

 Günümüzde bilgisayarın işlevi git gide çoğalıyor ve buna bağlı olarak da bilgisayarla özleşen Yazılımın yeride artıyor. Birçok iş buralardan ilerletiliyor.  Sizde Yazılım Kursları hakkında bilgi edinmek , Yazılım öğrenmek , Visual Studio , C# , Android gibi günümüzde önemli rolleri olan programları öğrenip kullanabilmek , bu alanlarda profesyonel dersler almak , kendinizi geliştirmek istiyorsanız  yazilimkursu.com dan bize ulaşabilirsiniz. Siber 
dolandırıcılar, popüler FTP uygulaması Filezilla'nın kötü amaçlı bir kopyasını internette yaymaya başladılar. Bu kötü amaçlı kopya, aynı normal uygulama gibi çalışıyor ancak bunun yanı sıra giriş bilgilerinizi de hacker-kontrollü bir kaynağa gönderiyor.

Programın kötü ikizi, asıl program ile aynı görüntü ve hisse sahip ve açıkça anlaşılıyor ki, yaptığı kötülüklerin gizlenmesi amacı ile tasarlanmış. Filezilla'nın trojan'lı sürümü, fazladan 2 adet kötü amaçlı DLL kütüphanesi içermesine rağmen orijinal sürümünden 6.8 MB daha küçük bir boyuta sahip. Bunun sebebi ise, kötü amaçlı kardeşin, bazı gizlilik özellikleri yanı sıra, güncellemeleri yapmamaya da programlanmış olması. Böylelikle yapılan güncellemeler ile kötü amaçlı kodların fark edilmesi ve silinmesi engellenmiş oluyor; en azından daha uzun bir süre için...

Avast, FileZilla FTP istemcisinin 3.7.3 ve 3.5.3 sürümlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Avast'ın elindeki verilere göre, kötü amaçlı kopyaya bu iki sürümde, diğer sürümlere göre çok daha fazla rastlanmış durumda.

Bu kötü amaçlı yazılım, şu anda sadece bilgi çalıyor ve internet sitelerine kötü amaçlı yazılım yerleştiriyor. Ancak, FileZilla'nın uğradığı bu saldırının arkasındaki kişiler ve var ise asıl amaçları henüz bilinmemekte.

 
 

NET Yazılım Uzmanlığı Kursu
JAVA Kursu | JAVA Kursu Ankara
İleri C# Kursu (C Sharp) | C# Kursu Ankara
Android Kursu | Android Kursu Ankara
Web Tasarım ve Programlama
Python Kursu Ankara