Bilgisayar Eğitim Merkezi
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Uzaktan Eğitim Ön Kayıt
 
Ajax Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?  - 17.02.2014
 

 Ajax Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

AJAX ( Asynchronous JavaScript and XML ) web sayfalarında Javascript kullanımı ile etkileşimli araçlar yaratmada kullanılan bir programlama tekniğinin adıdır. AJAX bilindiğinin aksine, kesinlikle bir programlama dili değildir. Javascript, XMLHttpRequest , Php gibi araçları etkileşimli çalıştıran bir araçtır.

 

Ajax Nerelerde Kullanılır ?

Ajax, genellikle sayfayı değiştirmeden, o sayfa üzerinde etkileşimler hazırlamak için kullanılır. Bu sayede kullanıcı erişmek istediği bir veriye, sayfanın değişmesini beklemeden ulaşabilir. İnternette ajax uygulamalarının kullanıldığı bir çok örneğe rastgelmişsinizdir.

Örneğin sitemizde yer alan içeriklerin 2.sayfasını ajax metodu ile, kullanıcıyı başka bir url’ye yönlendirmeden karşısına getirebiliriz. Eş zamanlı çalışmayan uygulamalardada ajax teknikleri vardır. Örneğin Facebook’ta herhangi bir iletinize yorum geldiği an, bildirim pencerenizde belirir. Fakat siz sayfayı yenilemeden ve değiştirmeden, canlı olarak bunu görürsünüz. İşte burada çeşitli ajax teknikleri kullanılıyor. Web 3.0 standartlarının temelinde bu tarz uygulamaların olacağıda konuşulmaktadır.

Google Map, Google Translate, Gmail gibi uygulamalarda Ajax kullanılmaktadır.

Neden İhtiyaç Vardır ?

Günümüzde web standartları sürekli olarak gelişim göstermektedir. Tasarım çizgilerinden tutun, arkaplanda yapılan uygulamalara kadar sürekli bir güncelleme ve yeni trend ile karşı karşıya kalıyoruz.

Web 2.0 ile, anlık olarak veri erişimine şahit olduk. Kullanıcıların oluşturduğu büyük içerikli networkler, anlık etkilişim imkanı veren çeşitli siteler bu trendi oluşturdu. Friendfeed, Facebook, Twitter bu sistemlere en büyük örnektir.

Günümüz koşullarında kullanıcı bir network üzerinde, anlık olarak kullanıcılarla iletişime geçmek, onlarla çeşitli eylemlerde bulunmak ister.

ETİKETLER;

Yazılım Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu Ankara , Yazılım Uzmanlığı Ankara , Yazılım Kursu Ankara

 
 

NET Yazılım Uzmanlığı Kursu
JAVA Kursu | JAVA Kursu Ankara
İleri C# Kursu (C Sharp) | C# Kursu Ankara
Android Kursu | Android Kursu Ankara
Web Tasarım ve Programlama
Python Kursu Ankara