Bilgisayar Eğitim Merkezi
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Uzaktan Eğitim Ön Kayıt
 
Visual Studio ? Nedir Ne Amaçla Kullanılır ?  - 28.01.2014
 

  Microsoft Visual Studio programından bahsedebilmek için öncelikle Yazılım'ın ne olduğunu bilmemiz gerekir.  Yazılım'ı açıklayarak Visual Studio otamını tanıtmaya başlayalım.

  ?

Yazılımbilgisayarın belirli bir işi yapabilmesi için tasarlanan komutların tümüdür. Kullanım amaçlarına göre çeşitli yazılım türleri mevcuttur. Örneğin kelime işlemleri için MS Word, yazılım geliştirme işlemleri geliştirmek için MS Visual Studio .NET gibi uygulamalar kullanılır. Yazılımlar genel olarak üç kısımda incelenebilir :

Sistem Yazılımları: Bilgisayar donanımlarını yöneten, uygulamaların çalışabilmesi için gerekli altyapıyı sağlayan yazılımlardır. İşletim sistemleri bu yazılım türüne örnektir.

Uygulama Geliştirme Yazılımları: Yazılım geliştiricilerin, son kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere, uygulamaları geliştirmek, derlemek, hata ayıklamak, test etmek ve yayınlamak için kullandıkları yazılım türüdür. MS Visual Studio .NET bu türe örnek yazılımdır.

Uygulamalar: Son kullanıcıların belirli görevleri yerine getirmek amacı ile kullandıkları yazılımlardır. Uygulamalarda kendi içerisinde üç kısımda incelenebilir:

Windows Uygulamaları: Windows uygulamaları, işletim sistemi üzerine kurulan, arayüz ve içerik bakımından zengin uygulamalardır. Windows uygulamaları durum yönetimi, olaya dayalı programlama olayları olduğu için web uygulamalarına göre daha avantajlıdır. Windows uygulamalarına örnek olarak, MS Word, MS Live Messenger uygulamaları örnek verilebilir.

Web Uygulamaları: Bir sunucu tarafından yayınlanan bir web uygulamasını görüntülemek için istemci tarafından sadece bir uygulamayı çalıştırmak yeterlidir. Kurulum güçlükleri sunucu taraflı olduğu için yaşanmamaktadır. Windows uygulamalarına göre daha az avantajlıdırlar. Genellikle .NET uygulamaları ile yazılmaktadırlar.

Kurumsal Uygulamalar: Kurumsal uygulamalar, ölçeklenebilirlik, iş yükü ve güvenlik gibi ihtiyaçlara sahiptirler. Bu uygulamaların tek bir uygulama üzerinde çalıştırılması uygulamanın geliştirilme sürecini zorlaştırmaktadır ve performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple farklı teknolojiler içeren kurumsal uygulamalar geliştirilmektedir. Bu uygulamalara örnek olarak MS Server 2008 R2 örnek gösterilebilir.

Yazılımların Çalışma Modeli

Yazılımların belirli bir çalışma aşamaları bulunmaktadır. Veri girişi, kullanıcıların veri girmesi ile ve girilen işlemlerin saklanması aşamasıdır. İşlem, geliştirilen yazılımın çalışma sürecidir. Sonuç, işlenen verilerin kullanıcıya aktarıldığı aşamadır.

Yazılımcı Ne Yapar ?

Yazılımcı, belirli işlevlere sahip istenilen uygulamaları geliştiren kişidir. Yazılımcının üzerinde çalışacağı teknolojiyi iyi anlaması gerekir.Yazılımcı mantıksal dilde düşünmeli ve düşündüklerini hayata geçirmelidir.

ETİKETLER;

Yazılım Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu Ankara , Yazılım Uzmanlığı Ankara , Yazılım Kursu Ankara

 
 

NET Yazılım Uzmanlığı Kursu
JAVA Kursu | JAVA Kursu Ankara
İleri C# Kursu (C Sharp) | C# Kursu Ankara
Android Kursu | Android Kursu Ankara
Web Tasarım ve Programlama
Python Kursu Ankara