Bilgisayar Eğitim Merkezi
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Uzaktan Eğitim Ön Kayıt
 
Online Kullanıcıları 2014’te Bekleyen 6 Tehdit  - 20.01.2014
 

 Dünya genelinde 70 milyon bireysel ve 600 bine yakın kurumsal müşterinin ihtiyacını karşılayan online güvenlik üreticisi Comodo, 2014 yılında kullancıları bekleyen tehditleri sıraladı. ODTÜ Teknopark’ta Avrupa’nın en büyük online güvenlik labaratuvarlarından birini kuran Comodo yetkilileri,  online tehditlerin daha da yoğunlaşacağını belirterek, kullanıcıları en çok etkilemesi düşünülen yazılımlar konusunda uyardı. Comodo’nun belirlediği online dünyadaki tehditlerin hedef tahtasında Mobil ve Mac OS kullanıcıları ilk sırada yer alıyor.

Akıllı sistemlerin yaygın kullanımı sonucu dış tehditlere daha fazla açık hale gelindiğini belirten Comodo yetkilileri, 2014 yılı içerisinde karşılaşılacak yeni tehditlerin etkileyeceği sistemleri şu şekilde sıralıyor:

1. Mobil ve Mac OS zararlıları

Mobil cihazların daha çok kişisel veriyi barındırması ve kapladıkları yerin giderek artışı, zararlı yazılım çetelerinin iştahını kabartır nitelikte. Bu yüzden, mobil zararlılarda 2013 yılında gözlemlenen artışın 2014 yılında da artarak devam edecek. Benzer şekilde, geçen yıl gözlemlenen trendler Mac OS zararlılarının sayısının da artacağına işaret ediyor.

2. Finansal veri hırsızlığı ve iki faktörlü doğrulamayı hedefleyen zararlı yazılımlar

2013 yılında meydana gelen finansal zararlı yazılım vakaları, uzun bir süre bankacılık işlemlerinin güvenliğini sağlayan iki faktörlü doğrulama yönteminin artık yeterli olmadığını ispatlar nitelikte. Saldırganların ikinci faktör olan cep telefonlarına erişebilmesi yeni doğrulama yöntemlerinin uygulamaya konulmasını zorunlu kılacak. 2014 yılında bu tip tehditlerin sayısında ciddi bir artış beklieniyor.

3. Sanal para üretimindeki regülasyon eksikliği ve kara para aklama

Bitcoin ve benzeri sanal para birimlerinin üretimi ve değişimdeki regülasyon eksiklikleri maalesef bu para birimlerini saldırganların hedefi haline getirmiş durumda. Saldırganlar, zararlı yazılımlar sayesinde enfekte cihazları sanal para üretmek için kullanabildikleri gibi üretilen bu para ile kara para aklama kabiliyetine de erişebilir hale gelmekteler. Bu tip saldırıların 2014 yılında çok daha yaygınlaşacak.

4. Botnetler ve destek süresi sona eren Windows XP’yi hedef alan zararlılar

Destek süresi sona eren Windows XP ve Java 6 gibi platformların da botnetlerin hedefi haline gelmesi kaçınılmaz. Bu gibi sistemlerin kullanımı devam ettikçe, botnetlerin yayılımında da ciddi bir artış beklieniyor.

5. Donanım zafiyetlerini hedef alan zararlılar

2014 yılında donanım tabanlı zafiyetleri kullanan zararlı yazılım sayısında da azımsanmayacak bir artış bekleniyor. Yazılım tabanlı zafiyetlere nazaran çok daha güçlü ve etkili olan bu tip zafiyetlerin, zararlı yazılım yazarları arasında artarak yaygınlaşacak.

6. Ticari veri hırsızlığı

2013 yılında neredeyse her ay gerçekleşen veri sızıntısı vakalarına bakıldığında, bu yıl da benzeri vakaların artacağını öngörülüyor.

COMODO 2013’DE 37 MİLYON SPAM TESPİT ETTİ

Dünya genelinde kurumsal ve bireysel kullanıcı sayısını yüzde 50 oranında arttıran Comodo, 2013’te teknoloji dünyasında çığır açacak bir dizi yeni inovasyona imza attı. Comodo Internet Security (CIS) 6 ürününü piyasaya süren Comodo, yine patenti kendisine ait olan Auto Sandbox Technology™ ve Virtual Kiosk gibi ileri teknoloji ürünlerine entegre olabilen bir sistem yarattı.

Comodo Internet Security 6 diğer özellikleri ile de anti virüs sektöründe standart oluşturdu. Yazılım ayrıca bağımsız bir test organizasyonu olan Matousec tarafından tüm sene boyunca proaktif güvenlik çözümleri listesinde en üst sırada yer aldı.

2013 senesinde piyasa sürülen bir başka ürün ise Comodo Endpoint Security 3.0 oldu. Sadece güvenilir uygulamaların çalışmasına izin veren Comodo Firewall ürünü ise masaüstü ortama derinlikli bir savunma sunuyor.

Comodo’nun piyasaya sunduğu bir başka yenilik ise kullanıcıların online aktivitesini izlemeye dönük girişimleri otomatik olarak denetleyen ve bloklayan böylelikle kullanıcıların hızlı ve güvenilir bir şekilde internette dolaşmalarına olanak tanıyan PrivDog ürününün Comodo Dragon tarayıcısına eklenmesi oldu. PrivDog ayrıca Comodo Internet Security’e  de eklenti olarak dahil edildi.

Aralık ayının ilk gününde Comodo Anti-Spam Gateway (ASG) yazılımı 50 milyonuncu email spam’ini filtreledi. ASG, tüm zamanlar istatistiklerine göre 2013 yılı bitmeden 50,911,110 emaili filtrelerken, bunların 37,954,073’ünü spam olarak tespit edip, 140.000’ini ise blokladı. Yine Aralık ayında Comodo bulut ortamının kapasitesi artırıldı ve buluta dosya indirme/yükleme hızı artırıldı.

ETİKETLER;

Yazılım Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu , Yazılım Uzmanlığı Kursu Ankara , Yazılım Uzmanlığı Ankara , Yazılım Kursu Ankara

 
 

NET Yazılım Uzmanlığı Kursu
JAVA Kursu | JAVA Kursu Ankara
İleri C# Kursu (C Sharp) | C# Kursu Ankara
Android Kursu | Android Kursu Ankara
Web Tasarım ve Programlama
Python Kursu Ankara